Viimased sündmused

1.   Jaak Joala isiklik pianiino Riga, mis asub hetkel Tallinna kesklinnas. Tegin pilli ülevaatuse. Korralik ja hea 80-te pianiino.

 

Jaak Joala pianino 2

Jaak Joala pianiino Riga

 

 

2.   Uhked klaverid võivad ka olla tavaperedes, (tavaliselelt on ikkagi Riga, Petrof, Punane oktoober, Smolensk ja muud vanad veneaegsed toodangud). Näiteks see uus Estonia kabinetklaver saatus mulle Viimsi ilusas eramajas. Kõrgus oli madal, ehk siis 430 HZ ringis, käisin kaks korda, lõpuks jäi klaver 442 HZ peale.

CAM00241

Uus Estonia kabinetklaver Viimsis, sai 430 HZ-st tõsta 442 HZ peale.

 

 

3.  Selle uue 2015 aasta jaanuaris sattus mulle eriline frukt“, nimelt 1860. aastast pärit vana saksa pianiino pealtdenferite süsteemiga. Probleem seisnes selles, et need samad denferid/katjad/summutajad ei katnud keeli ning kõik helid jäid kõlama, nagu mängiks kogu aeg parema pedaaliga, kõik kumiseb, rääkimata häälestusest, mis oli terts alla, ehk vajutades LA kõlas FA, mõnes kohas vahe läks kuni kvindini. Põhjus on lihtne:

1. koid

2. denferid/katjad/summutajad olid juba kulunud

3. tol ajal olidki sellised pealtdenferid

4. pole häälestatud üldse, või siis häälestati samale kõrgusele (antud juhul siis vale kõrgus) 

pealtkatjad 4

tööde algus, tegin pill lahti (pealtkatjad veel peal)

Pikkade katsetuste pärast sai otsustatud kollegiga Fred Prosoga, ( klaverimeister.ee ), millised uued denferid/katjad/summutajad peaksid olema, et pill ei kumiseks. Pärast pika katjade ümbertegemist tulemus oli rahuldav, aga kahjuks mitte ideaalne. Häälestada sai 4 korda, pilli kõrgus jäi 440 HZ peale. Liimisin ka klahvikatted elevandiluust, sest mõned puudusid, nagu näha pildil.

pealtkatjad 2

töö käigus, vana vildi eemaldasin ära.

 

pealtkatjad 3

liimisin punast kalevit alla

pealtkatjad

lõpp-produkt, pärast sai pilli sees juba seda reguleeritud.